Ustawa z dnia 9 października 2015 r. zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015r. poz. 1830) zmieniła sposób i wysokość obliczania odsetek od 1 stycznia 2015r.:
- odsetek kapitałowych (art. 359 kc)
Odsetki ustawowe stanowią sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne)
- odsetek za opóźnienie ( art. 481 kc )
Odsetki ustawowe za opóźnienie stanowią sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie).
- odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych ( art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. poz. 403, z późn. zm.)
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych – stanowią sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych.
Do ustalenia wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych stosuje się stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego obowiązującą w dniu:
1) 1 stycznia - do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca;
2) 1 lipca - do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia.
Jeżeli w styczniu 2016r. nie zmieni się stopa referencyjna NBP, która aktualnie wynosi 1,5%, to odsetki ustawowe będą wynosiły 5%, odsetki ustawowe za opóźnienie będą wynosiły 7% , a odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych będą wynosiły 9,5%.